e24cloud oddaje do użytku narzędzie do bezpiecznej, szybkiej i automatycznej migracji serwerów VMware.
Poniższy proces demonstruje jak zaimportować serwer na dwa możliwe sposoby, w sposób manualny, w którym wskazujemy całą
konfigurację serwera, a poszczególnym dyskom wskazujemy obrazy dysków oraz proces automatyczny, który dzięki użyciu
pliku vmx
jest w stanie skonfigurować serwer za nas.
Na poniższym filmie prezentujemy, jak przebiega proces migracji serwerów VMware do e24cloud.
Zanim rozpoczniemy import serwera VMware do chmury e24cloud, należy w vSphere wyeksportować obrazy dysków serwera w
nieskompresowanym formacie vmdk
(plik z obrazem vmdk musi być wielkości docelowego dysku) oraz opcjonalnego,
pliku vmx
, który ułatwi nam później import serwera.
Wgraj obrazy dysków oraz plik konfiguracyjny na e24files. Może być to Twoje konto lub konto innego użytkownika, w tym przypadku będzie trzeba je wskazać podczas importu.
Zalecamy użycia sprawdzonych programów narzędziowych, jakimi są np Cyberduck czy S3 Browser. Cały proces ich konfiguracji można znaleźć w tym artykule.
Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki Serwery > Serwery e24cloud i klikamy na przycisk Importuj serwer VMware.
Następnie wskazujemy lokalizację, w której znajdują się obrazy dysków i opcjonalny plik vmx
.
W przypadku wybrania lokalnego konta e24files klikamy na przycisk Dalej.
Jeśli wybierzemy zewnętrzne konto e24files, należy podać dane dostępowe do tego konta, a następnie kliknąć w przycisk Połącz z zewnętrznym kontem e24files, aby zweryfikować połączenie. Po poprawnym połączeniu z zewnętrznym kontem e24files, klikamy na przycisk Dalej.
W kolejnym kroku wybieramy czy chcemy dokonać importu ręcznego, w którym wskazujemy wszystkie parametry serwera oraz obrazy dla poszczególnych dysków:
vmx
na podstawie którego zostanie skonfigurowany serwer. Aby to zrobić, musimy wskazać plik vmx
, a następnie kliknąć w przycisk Sprawdź poprawność pliku VMX. Po poprawnej weryfikacji pliku klikamy na przycisk Dalej, aby przejść do kolejnego kroku.Jeśli wybraliśmy import ręczny, w tym kroku musimy wskazać całą konfigurację serwera, w tym jego nazwę, lokalizacją, ilość CPU i RAM oraz ilość dysków wraz ze wskazaniem ich wydajności i obrazów dysków pochodzących z serwera VMware, który chcemy zaimportować. Po zakończeniu konfiguracji klikamy na przycisk Rozpocznij import.
W przypadku importu automatycznego formularz kreacji serwera będzie uzupełniony danymi z pliku vmx
. Minimalną
konfiguracją będzie wskazanie lokalizacji oraz nadanie nazwy serwera. Oczywiście możemy zmienić parametry serwera
wedle własne uznania. Proszę zweryfikować wczytaną konfigurację. Po zakończeniu konfiguracji klikamy na przycisk Rozpocznij import.
W zależności od wielkości obrazów dysków import może potrwać od kilkunastu minut do kilkudziesięciu godzin. Postęp można sprawdzić w widoku szczegółowym serwera wirtualnego w zakładce “Historia zdarzeń”. Po zakończeniu importu otrzymamy wiadomość e-mail informującą o zakończeniu instalacji i uruchomieniu serwera.
Po zakończonym imporcie serwera należy wejść poprzez web-konsolę dostępną w Panelu Klienta w widoku szczegółowym serwera i zweryfikować działanie sieci. Import serwera spowoduje zmianę publicznego adresu IP, w związku z tym, należy dokonać stosownych korekt po stronie systemu operacyjnego.
Wszelkie znaki towarowe użyte w tym materiale są własnością ich odpowiednich właścicieli. Zostały one użyte wyłącznie w celach informacyjnych.